Artigo traducido por un sistema de tradución automática. Máis información aquí.

Por que non debes dar aspirina aos teus fillos pequenos

Desde 2003, o uso do ácido acetilsalicílico está contraindicado paira nenos e adolescentes menores 16 anos polos seus efectos secundarios
Por María Huidobro González 5 de Febreiro de 2022
aspirina medicamento
Imagen: MART PRODUCTION

Paira baixar a febre ou aliviar a dor leve ou moderada en nenos e adolescentes, como o dunha cefalea infantil, os pediatras prescriben o uso de analxésicos como paracetamol ou ibuprofeno. Antes tamén recomendaban ácido acetilsalicílico (ASS), o principio activo da popular aspirina. Pero desde hai uns anos, o seu uso está contraindicado en España paira quen teñen menos de 16 anos. Por que? Coa axuda de Roi Piñeiro, membro do Comité de Medicamentos da Asociación Española de Pediatría (AEP), veremos cales son as razóns polas que non debes dar aspirina ao teu fillo, aínda que che chegou polas redes sociais que cura ou prevén a covid19.

Aspirina, covid-19 e nenos

Desde que estalase a pandemia, varios estudos científicos han tentado relacionar o uso da aspirina (acedo acetilsalicílico) cunha menor probabilidade de infección polo novo coronavirus ou cunha redución na mortalidade, por exemplo. Con todo, tal e como recoñecía a farmacéutica Bayer, a popular pastilla non está indicada paira tratar a covid-19.

Aínda así, hai quen prefire fiar dos bulos que afirman que este medicamento cura a nova enfermidade. “Circularon fake news sobre que a aspirina cura a covid-19. Como tantas cousas que podemos ler en redes sociais e nos servizos de mensaxería instantánea, é falso, e baséase nos resultados dalgúns ensaios clínicos nos que se utilizou ácido acetilsalicílico paira reducir o risco de trombosis en pacientes con covid-19 grave. Nada que ver previr una trombosis con curar a covid19”, asegura o pediatra Roi Piñeiro.

E hai moitos trombos en nenos? Paira responder, o experto apóiase no ‘Estudo epidemiolóxico das infeccións pediátricas polo SARS-CoV-2. EPICO-AEP’: “Só en casos illados desenvólvese una complicación trombótica e en todos hai una boa evolución. A incidencia en comparación cos datos de adultos é significativamente inferior”.

Pero moitas persoas dan crédito a todo o que lles chega por WhatsApp, Telegram ou redes sociais e, sen comprobar a súa veracidade, reenvían a mensaxe e difunden noticias falsas. “Non difundir noticias falsas é una tarefa de todos”, lembra Piñeiro. E é que, hai pais, nais e avós que os reciben e, por medo ou precaución, ante a explosión de casos en nenos pola variante ómicron, poida que fagan caso a eses bulos e recorran á aspirina paira protexer ou automedicar aos seus fillos, sen ter en conta o perigoso que é paira nenos e adolescentes menores de 16 anos. Porque realmente éo.

Paira que serve a aspirina?

O uso da aspirina está autorizado en maiores de 16 anos como analxésico, antitérmico e antiagregante plaquetario. Como se apunta no seu prospecto, está indicado en estados febrís e no alivio sintomático das dores ocasionais leves ou moderados, como dores de cabeza, dentais, menstruales, musculares (contracturas) ou de costas (lumbalxia).

Prescríbese paira tratar os síntomas da artrite reumatoide, a osteoartritis e inflamacións non reumáticas como dor musculoesquelético, lesións deportivas, bursitis, capsulitis ou tendinites. Tamén se utiliza, ás veces, en caso de febre reumática ou tenosinovitis aguda ou paira previr accidente cerebrovascular.

E nos menores? Na actualidade, o ácido acetilsalicílico só emprégase baixo prescrición médica, no que se chama off label (fóra de ficha técnica); é dicir, “un uso permitido pero que debe ser excepcional e limitado ás situacións nas que se careza de alternativas terapéuticas autorizadas paira un determinado paciente”, explica o especialista do Comité de Medicamentos da AEP. Ocorre, de momento, nos seguintes casos:

  • Enfermidade de Kawasaki. A síndrome linfonodular mucocutáneo é a primeira causa de cardiopatía adquirida en nenos en países desenvolvidos. Pode producir aneurismas arteriais, valvulitis e miocarditis. En síntomas é parecida á síndrome inflamatorio multisistémico (As miñas-C), una reacción inflamatoria xeneralizada que pode desenvolver en nenos e adolescentes tras a covid-19.
  • Artrite idiopática xuvenil (AIJ). Como detallan desde a Sociedade Española de Reumatoloxía Pediátrica (SERPE), este termo engloba todas as artrites inflamatorias de causa descoñecida que empezan en menores antes de que cumpran os 16 anos e duran polo menos seis semanas. Ten múltiples dimensións: actividade articular, analítica limitación funcional, impacto sobre a calidade de vida…

Aspirina paira nenos: os seus efectos secundarios

aspirina medicamento coronavirus
Imaxe: Estafa Miroshnichenko

No noso país, o uso de aspirina non está autorizado en nenos e adolescentes menores de 16 anos, como aparece no mesmo prospecto do fármaco e sinala Piñeiro. O motivo? Os seus efectos secundarios.

Diversos estudos demostraron que utilizar aspirina nos nenos durante unha enfermidade vírica (polo xeral gripe ou varicela) ou un proceso febril está relacionado coa aparición da síndrome de Reye (SR), “una enfermidade moi pouco frecuente pero moi grave”, pois adoita requirir entrar na UCI pediátrica. “Trataríase dun efecto adverso moi raro, pero posible”, comenta o pediatra.

A síndrome de Reye, descrito en 1963 polo patólogo australiano R. Douglas Reye, afecta de forma severa a varios órganos, sobre todo cerebro e fígado e presenta una elevada morbimortalidad. E, aínda que na actualidade a maioría dos pacientes recupéranse, poden quedar secuelas asociadas á inflamación cerebral. Xorde 3-5 días despois de comezar a infección vírica con vómitos, respiración rápida e cambios en comportamento do neno (somnolencia, cansazo, agresividade…) e até pode presentar convulsións e coma.

Por iso é polo que en 2003 o Comité de Seguridade de Medicamentos de Uso Humano recomendase incluír no prospecto o seu contraindicación para menores de 16 anos, ademais de obrigar á prescrición médica paira todos os fármacos que contivesen o ácido acetilsalicílico en doses inferiores a 500 mg. En consecuencia, a Axencia Española de Medicamentos e Produtos Sanitarios (AEMPS) suspendeu ese mesmo ano a comercialización dos medicamentos que contivesen ASS de uso exclusivamente infantil que non precisaban prescrición médica, como a famosa aspirina infantil.

Alternativas á aspirina en nenos

Paira o tratamento da febre e as dores leves ou moderadas, hai outros medicamentos cun perfil de seguridade mellor que a aspirina: o paracetamol ou o ibuprofeno.